Reklama przy drodze na terenie prywatnym – wszystko, co musisz wiedzieć

W dzisiejszych czasach marketing odgrywa ważniejszą rolę niż kiedykolwiek wcześniej, a wielu producentów coraz chętniej skorzysta ze sprawdzonych metod promocji produktów, usług lub marki. Jednym z takich sposobów jest umieszczanie reklamy w dobrze widocznych miejscach, na przykład przy często uczęszczanych drogach krajowych czy autostradach.

Jeżeli więc jesteś właścicielem działki, której granica biegnie wzdłuż takiej drogi, to warto rozważyć postawienie na niej billboardu. Dzięki temu Twój portfel zasilą dodatkowe fundusze, a działka będzie sama na siebie pracować.

Trzeba jednak pamiętać, że inwestycja w billboard przy drodze wymaga pewnych przygotowań regulowanych prawnie. Dlatego w tym artykule pokażemy, o co zadbać przed umieszczeniem reklamy na swojej działce.

▼ Streszczenie artykułu

Co musisz wiedzieć o reklamie przy drodze na terenie prywatnym?

Przede wszystkim musisz dobrze poznać 3 najważniejsze kwestie prawne:

  1. Musisz odpowiednio przygotować grunt pod konstrukcję reklamową
  2. Musisz zgłosić zamiar postawienia billboardu do właściwej jednostki samorządowej (starostwa lub urzędu miasta). Konstrukcja reklamowa nie wymaga zgłoszenia pod warunkiem, że można zakwalifikować ją jako obiekt małej architektury o konstrukcji nietrwale związanej z gruntem
  3. Musisz postawić billboard w miejscu bezpiecznym dla użytkowników ruchu drogowego.

Czytaj dalej, żeby dowiedzieć się więcej o reklamie przy drodze na terenie prywatnym.

reklama przy drodze na terenie prywatnym

Dlaczego warto postawić billboard na swojej działce?

Jesteś właścicielem działki przy drodze i zastanawiasz się, czy warto postawić na niej billboard? Istnieje przynajmniej kilka powodów, dla których powinieneś to zrobić.

Oto one!

  1. Dodatkowy dochód – wynajęcie przestrzeni reklamowej to stałe dodatkowe źródło dochodu.
  2. Możliwość wykorzystania nieużytków – jeśli na terenie działki znajdują się nieużywane obszary, to postawienie na nich billboardu pozwoli na wykorzystanie ich w efektywniejszy sposób.
  3. Niskie koszty – inwestycja charakteryzuje się niskimi kosztami początkowymi, a gwarantuje stały zwrot przez lata.

Postawienie billboardu na działce jest opłacalne zarówno dla inwestora, jak i również wynajmującego, który w ten sposób może dotrzeć do większego grona odbiorców. Dzięki temu masz praktycznie stuprocentową pewność, że Twoja inwestycja szybko się zwróci, ponieważ chętnych na wynajem przestrzeni reklamowej przy drodze nie będzie brakować.

Billboard na działce przy drodze – najważniejsze kwestie prawne, o których musisz pamiętać

Zanim postawisz billboard na swojej działce, musisz pamiętać o kilku ważnych kwestiach prawnych.

Po pierwsze, odpowiednie przygotowanie gruntu. Powierzchnia, na której ma stanąć billboard musi być równa i utwardzona. Wbrew pozorom nie wymaga to specjalnych przygotowań, jednak teren podmokły, grząski czy bagienny uniemożliwia prawidłową instalację konstrukcji reklamowej.

Kolejną kwestią jest zgłoszenie zamiaru postawienia billboardu do właściwej jednostki samorządowej – starostwa lub urzędu miasta. Instalacja reklamy przy drodze nie wymaga zazwyczaj pozwolenia, jednak taki zamiar musi być zgłoszony do odpowiednich organów. Istnieje wyjątek od tej reguły – jeżeli tablicę reklamową można zakwalifikować jako obiekt małej architektury o konstrukcji nietrwale związanej z gruntem.

Czym jest obiekt małej architektury? Zgodnie z art. 3 pkt 4 ustawy Prawo Budowlane są to „niewielkie obiekty, a w szczególności: kultu religijnego, jak: kapliczki, krzyże przydrożne, figury, posągi, wodotryski i inne obiekty architektury ogrodowej, użytkowe służące rekreacji codziennej i utrzymaniu porządku, jak: piaskownice, huśtawki, drabinki, śmietniki.”

Aby reklama spełniała te kryteria musi przede wszystkim pełnić funkcję rekreacyjną/ozdobną/użyteczną, a dopiero w następnej kolejności reklamową. Nie bez znaczenia jest również typ konstrukcji – trwałe lub nietrwale związanej z gruntem, o czym szerzej piszemy w kolejnym akapicie.

I wreszcie ostatnia kwestia, czyli umiejscowienie reklamy – postawienie billboardu musi być bezpieczne dla użytkowników ruchu drogowego. Co to oznacza w praktyce? Ustawa o drogach publicznych jasno wskazuje, ile powinna wynosić odległość billboardu od pasa ruchu. Co ważne, wartości te różnią się w zależności od rodzaju drogi (np. autostrada to 30 metrów, a ogólnodostępna droga krajowa to 10 metrów), a także od tego, czy obiekty znajdują się na terenie zabudowy, czy poza nim (w drugim przypadku odległości powinny być odpowiednio wyższe).

Jaką konstrukcję reklamową wybrać?

Wyżej wspomnieliśmy o jednej bardzo ważnej kwestii, czyli typie konstrukcji. Ten aspekt można rozważać na dwa sposoby. Pierwszy to rodzaj montażu, drugi to wymiary tablicy reklamowej. Rodzaj montażu determinuje m.in. konieczność uzyskiwania pozwoleń budowlanych, z kolei rozmiar billboardu ma znaczenie czysto reklamowe.

Rodzaj montażu

Banery reklamowe mogą być trwale lub nietrwale przytwierdzone do gruntu. Pierwszy przypadek ma miejsce wtedy, gdy konstrukcja posiada fundamenty pod linią gruntu, drugi – gdy jest to konstrukcja naziemna. Co istotne, billboardy trwale związane z gruntem wymagają pozwolenia budowlanego, z kolei naziemne tylko zgłoszenia do urzędu.

Warto przy tym pamiętać, że niektóre przepisy bywają niejasne, a poszczególne organy administracyjne mogą je różnie interpretować. Warto więc zasięgnąć informacji bezpośrednio u źródła. Zazwyczaj jednak zachowanie zasad bezpieczeństwa i przestrzeganie wyżej wymienionych wytycznych umożliwia bezproblemowe korzystanie z reklam przy drodze przez wiele lat.

Wymiary tablicy reklamowej

Osobną kwestią są wymiary tablicy reklamowej. Mogłoby się wydawać, że im większy billboard tym lepiej – w końcu będzie dobrze widoczny z drogi. I tak, i nie, ponieważ rozmiar reklamy najlepiej dostosować do rodzaju drogi.

Dlaczego? Wpływa na to kilka czynników, w tym natężenie ruchu, prędkość pojazdów, widoczność czy odległość billboardu od krawędzi jezdni.

Jakie są więc najlepsze wymiary? Przyjmuje się uśrednione wersje (np. dla dróg wojewódzkich i krajowych nośniki od szerokości od 10 do 12 metrów, dla dróg ekspresowych i autostrad nośniki o szerokości od 12 metrów w wzwyż).

Oczywiście, nie bez znaczenia jest również sam przekaz reklamowy, więc powyższe wartości należy traktować orientacyjnie. Przed postawieniem billboardu warto również skonsultować to ze specjalistyczną firmą, która doradzi najlepsze rozwiązanie w danym przypadku.

Komu zlecić budowę konstrukcji reklamowej na działce przy drodze?

Reklama przy drodze to konstrukcja zewnętrzna i jako taka jest narażona na działanie różnych czynników atmosferycznych. Wiatr, deszcz, śnieg, promienie UV, ale również kurz i spaliny mogą przyczyniać się do szybszego niszczenia billboardu. Mogą, ale nie muszą.

Aby uniknąć przykrych konsekwencji związanych ze zbyt intensywną eksploatacją konstrukcji, warto współpracować z najlepszymi – inwestycja w jakość pozwoli dłużej korzystać z konstrukcji, dzięki czemu wydatek zwróci się wielokrotnie.

Jednym z wiodących producentów billboardów w Polsce jest firma InterBoard, której oferta bazuje na wieloletnim doświadczeniu, jakościowych materiałach i dużej możliwości wyboru produktów. I tak do wyboru są m.in. billboardy przestawne (naziemne) na jednej lub dwóch nogach, które można z łatwością zdemontować i przenieść w inne miejsce, a także billboardy na stałe mocowane w gruncie. Każda opcja jest dostępna w wielu formatach, co pozwoli lepiej dopasować ją do indywidualnych potrzeb inwestora.

Podsumowanie – reklama przy drodze na terenie prywatnym

Billboard na terenie prywatnym przy drodze to świetna inwestycja, która nie wymaga dużych nakładów początkowych, a zarabia na siebie przez lata. Należy jednak pamiętać, że postawienie reklamy wielkoformatowej na działce jest obwarowane normami prawnymi, których trzeba bezwzględnie przestrzegać, aby móc bezproblemowo korzystać z konstrukcji przez długi czas.

Ponadto, stawiając billboard, warto współpracować z doświadczonymi specjalistami, którzy nie tylko dostarczą wytrzymałą konstrukcję, ale również wspomogą w wyborze najlepszego formatu. Solidny i trwały billboard będzie spełniał swoje zadanie przez długi czas.

Czy warto postawić konstrukcję reklamową na swojej działce przy drodze? Z pewnością tak, zwłaszcza gdy przez kilka najbliższych lat teren będzie nieużywany. Dzięki temu można wykorzystać te reklamy jako dodatkowy źródło dochodu, które pomoże zaspokoić codzienne potrzeby finansowe.